• Szeged,
  • Makó,
  • Mórahalom,
  • Tótkomlós,
  • Zákányszék

Egészségügyi dolgozók szamárköhögés elleni védőoltása az Egyesült Királyságban és hazánkban

2024. 02. 24.

Az egészségügyi dolgozók fertőző forrást jelenthetnek a veszélyeztetett csecsemők és felnőttek számára, ezért felmerül a kérdés, hogy mi a szakmai javaslat az egészségügyi dolgozók munkakörhöz kötött újraoltásával kapcsolatban. Ebben a cikkünkben röviden ismertetjük a hazai és Egyesült Királyságban elérhető szakmai iránymutatásokat.

Egészségügyi dolgozó védőoltást ad be a bal váll izomzatába.

Az igazolt szamárköhögéses estek száma hazánkban is emelkedik. A gyermekkorban kapott kötelező szamárköhögés (pertussis) baktérium elleni vakcina hatása az utolsó oltás után 2-12 év alatt fokozatosan csökken, majd megszűnik – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) tájékoztatójában. Sokkal gyorsabb a csökkenés mértéke azoknál, akik 2006-tól részesültek a védőoltásban, mert ezek az oltások csak baktérium antigént úgynevezett „acelluláris”, nem teljes pertussis oltóanyagot tartalmaztak. Magyarországon a csecsemők 2, 3 és 4 hónapos korban részesülnek először egy alapimmunizálási oltási sorban. Az ebből adódó immunitás hiánya miatt – az anatómiai és élettani adottságok mellett –

a fél évesnél fiatalabbak, különösen a 3 hónap alattiak az egyik legveszélyeztetettebb korosztály pertussis vonatkozásában. Továbbá a várandósok és leendő újszülöttjük, valamint alapbetegségük vagy életkoruk miatt a szamárköhögés fertőzés súlyos következményeire hajlamos felnőttek veszélyeztetettek.

Az Egyesült Királyságban a szakma álláspontja szerint az egészségügyi dolgozók szamárköhögés elleni emlékeztető védőoltása segíthet megelőzni a csecsemőkre történő nozokomiális átvitelt. Ezért egy védőoltással és immunizációval foglalkozó bizottság már 2016-ban azt tanácsolta, hogy azon egészségügyi dolgozók, akik az elmúlt 5 évben nem kaptak pertussist tartalmazó vakcinát, és rendszeresen érintkeznek várandós nőkkel és/vagy 3 hónaposnál fiatalabb csecsemőkkel egy egyszeri emlékeztető oltásban részesüljenek (jelenleg nincsenek ajánlások további emlékeztető oltásokra vonatkozóan). A szamárköhögés elleni vakcina korlátozott hozzáférhetősége miatt a csecsemő egészségi állapotától és a kontaktus jellegétől függően az alábbi prioritás szerint javasolják a munkakörhöz kötött oltás felvételt:

  • 1. prioritási csoport: a várandósság utolsó hónapjában lévő nőket ellátó egészségügyi személyzet (pl. szülésznők, szülész-nőgyógyász orvosok), valamint az újszülött- és gyermekgyógyászati intenzív osztályon dolgozó személyzet, akik valószínűleg szoros és/vagy hosszabb kapcsolatban állnak súlyosan beteg fiatal csecsemőkkel.
  • 2. prioritási csoport: nem immunizált fiatal csecsemőkkel rendszeresen kapcsolatba kerülő egészségügyi dolgozók (pl. általános és szakmaspecifikus gyermekorvosok, ápolók).
  • 3. prioritási csoport: azon egészségügyi dolgozók, akik időszakosan kerülnek csak kapcsolatba fiatal nem immunizált csecsemőkkel (pl. a háziorvosi rendelőkben dolgozó egészségügyi dolgozók).

Megjegyzés: ezen a területen is 8, 12 és 16 hetes korban részesülnek alapimmunizációban, valamint 3 év 4 hónaposan és 14 évesen egy emlékeztető oltásban. Hazánkban az alapimmunizálás kiegészül egy 3 évesen, 6 évesen és 11 évesen adott booster oltással.

Magyarországon a védőoltásokról szóló 2024. évi módszertani levél nem rendelkezik az egészségügyi dolgozók pertussis elleni preventív, munkakörhöz kötött vakcinációjáról. Az NNGYK tájékoztatót adott ki szakembereknek a szamárköhögés kapcsán szükséges járványügyi teendőkről, amiben az egészségügyi dolgozók oltásával kapcsolatban a következő olvasható: „az egészségügyi dolgozók fokozottan ki vannak téve a pertussis kockázatának, és az egészségügyi intézményekben történő terjedés kockázatot jelent az ott ellátott csecsemők, immunhiányos betegek számára. Emiatt felmerül az egészségügyi dolgozók oltása, különös tekintettel azokra, akik újszülöttek, csecsemők, várandósok, illetve immunhiányos betegek ellátását végzik. Ugyanakkor nem áll rendelkezésre olyan adat, mely bizonyítaná, hogy az egészségügyi dolgozók körében végzett széleskörű oltás hatékony védelmet nyújt a pertussis terjedése ellen, illetve milyen mértékű ez a védelem az újszülöttek, csecsemők pertussis fertőzésének megelőzésére. Mivel a felnőttkori booster oltás kiváltotta védelem gyorsan csökken, és az ismételt újraoltások esetén ez a csökkenés még kifejezettebb, dokumentáltak olyan megbetegedéseket, amikor a 3 éven belül oltott egészségügyi dolgozóról terjedt át a fertőzés az általa ellátott gyermekre. Mindezek alapján az egészségügyi dolgozók védőoltása csak részben tekinthető hatásosnak a fertőzés egészségügyi intézményben történő terjedésének megelőzésében. Az egészségügyi dolgozók oltásáról a foglalkozás-egészségügyi ellátás keretében egyedileg, a biológiai tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének védelméről szóló 61/1999. (XII. 1.) EüM rendeletben előírt kockázatbecslés alapján kell dönteni.” – olvasható a hivatal tájékoztatójában. Ugyanebben a dokumentumban azonban az is szerepel, hogy „a felnőtt lakosság körében általában 10 évente javasolt a diftéria-pertussis-tetanusz tartalmú védőoltás beadása, mely ezen betegségek elleni védettséget erősíti meg.”

Összefoglalva: az emlékeztető oltás elsősorban az ellátottak védelmét szolgálhatja. Egyértelmű tudományos bizonyítékok hiányában szakmailag inkább csak javasolt lehet azon egészségügyi dolgozók (pl. gyermekorvos, szülésznők, szülész-nőgyógyászok, ápolók, szoptatási tanácsadók, védőnők) munkakörhöz kötött emlékeztető oltása, akik rendszeresen látnak el újszülöttet, fiatal csecsemőt, várandóst, kritikus állapotú gyermeket és felnőttet munkájuk során különösen, ha az országos és régiós szamárköhögéses esetek száma meredeken emelkedik. Ennek eldöntésében a járványügyi szakemberek mellett a foglalkozás-egészségügyi szolgálatok tudnak támogatást nyújtani.

Források:
[1] UK Health Security Agency – Occupational pertussis vaccination of healthcare workers
[2] A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ módszertani levele a 2024. évi védőoltásokról
[3] Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ – Tájékoztató a szamárköhögés (pertussis) kapcsán szükséges járványügyi teendőkről

Kép: pexels.com